00:00
141:32
Accademia Włoskiego Kina zaprasza na spotkanie: "Tajemnica Oberwaldu - porażka czy zapomniane arcydzieło? O Habsburgach, literackich kontekstach i późnej twórczości Antonioniego", którego gościnią będzie zdolna filmoznawczyni, Marta Snoch!

Tajemnica Oberwaldu jest w twórczości Michelangelo Antonioniego wstydliwą tajemnicą, filmem, o którym się nie mówi, filmem zapomnianym i powszechnie uważanym za porażkę „Mistrza”. W jego kinematografii zajmuje miejsce między Zawodem reporter a Identyfikacją kobiety, dziełami o wiele bardziej cenionymi, otoczonymi aurą kultowości. Pozostaje więc swoistym dziwolągiem, czymś, co odstaje znacznie od standardowych wyobrażeń o kinie Antonioniego. Film kostiumowy, adaptacja sztuki i remake filmu Jeana Cocteau Dwugłowy orzeł, a przy tym nieudany eksperyment z techniką wideo i kolorem. Sam reżyser wspominał dość enigmatycznie, że Tajemnica Oberwaldu „to nie jest film o, to jest film skierowany do”.

W Tajemnicy Oberwaldu po raz ostatni u Antonioniego wystąpi Monica Vitti, jego niegdysiejsza muza i partnerka, która swoimi rolami w Przygodzie, Zaćmieniu i Czerwonej pustyni ucieleśniła wszystkie idee i wartości kina włoskiego reżysera. Adaptując Jeana Cocteau Antonioni sięgnie też do swoich pierwszych doświadczeń na planie filmowym. Asystowaniu na początku lat 40-tych przy produkcji Gości wieczornych Marcela Carne na podstawie scenariusza Cocteau. Sama sztuka zaś inspirowana będzie ponurymi wydarzeniami z historii rodu Habsburgów, które już na zawsze wchłonięte zostały przez popkulturę – zamachem na austriacką cesarzową Sisi oraz owianym tajemnicą samobójstwem syna Sisi i Franciszka Józefa księcia Rudolfa i jego kochanki Marii Vetsery w zameczku Mayerling. Obrazy jakie będą przywoływane przez te wydarzenia w historii kina – pełne przepychu, kiczu i wielkich nazwisk, nie mogą być zresztą skojarzeniowo bardziej dalekie od twórczości Antonioniego. Tajemnica Oberwaldu będzie więc znakomitą okazją do dyskusji o późnym Antonionim, złych filmach wielkich reżyserów, utartych wizerunkach Habsburgów w kinie i próbach ich przełamywania, a także filmowych związkach tego, co austriackie z tym co włoskie.

🐭🌻
Accademia Włoskiego Kina zaprasza na spotkanie: "Tajemnica Oberwaldu - porażka czy zapomniane arcydzieło? O Habsburgach, literackich kontekstach i późnej twórczości Antonioniego", którego gościnią będzie zdolna filmoznawczyni, Marta Snoch! Tajemnica Oberwaldu jest w twórczości Michelangelo Antonioniego wstydliwą tajemnicą, filmem, o którym się nie mówi, filmem zapomnianym i powszechnie uważanym za porażkę „Mistrza”. W jego kinematografii zajmuje miejsce między Zawodem reporter a Identyfikacją kobiety, dziełami o wiele bardziej cenionymi, otoczonymi aurą kultowości. Pozostaje więc swoistym dziwolągiem, czymś, co odstaje znacznie od standardowych wyobrażeń o kinie Antonioniego. Film kostiumowy, adaptacja sztuki i remake filmu Jeana Cocteau Dwugłowy orzeł, a przy tym nieudany eksperyment z techniką wideo i kolorem. Sam reżyser wspominał dość enigmatycznie, że Tajemnica Oberwaldu „to nie jest film o, to jest film skierowany do”. W Tajemnicy Oberwaldu po raz ostatni u Antonioniego wystąpi Monica Vitti, jego niegdysiejsza muza i partnerka, która swoimi rolami w Przygodzie, Zaćmieniu i Czerwonej pustyni ucieleśniła wszystkie idee i wartości kina włoskiego reżysera. Adaptując Jeana Cocteau Antonioni sięgnie też do swoich pierwszych doświadczeń na planie filmowym. Asystowaniu na początku lat 40-tych przy produkcji Gości wieczornych Marcela Carne na podstawie scenariusza Cocteau. Sama sztuka zaś inspirowana będzie ponurymi wydarzeniami z historii rodu Habsburgów, które już na zawsze wchłonięte zostały przez popkulturę – zamachem na austriacką cesarzową Sisi oraz owianym tajemnicą samobójstwem syna Sisi i Franciszka Józefa księcia Rudolfa i jego kochanki Marii Vetsery w zameczku Mayerling. Obrazy jakie będą przywoływane przez te wydarzenia w historii kina – pełne przepychu, kiczu i wielkich nazwisk, nie mogą być zresztą skojarzeniowo bardziej dalekie od twórczości Antonioniego. Tajemnica Oberwaldu będzie więc znakomitą okazją do dyskusji o późnym Antonionim, złych filmach wielkich reżyserów, utartych wizerunkach Habsburgów w kinie i próbach ich przełamywania, a także filmowych związkach tego, co austriackie z tym co włoskie. 🐭🌻 read more read less

about 1 year ago #corra'corvo, #filmoznawczynidianadąbrowska, #habsburgowie, #księżnasisi, #kędziorek, #martasnoch, #michelangeloantonioni, #monicavitti, #sisi, #tajemnicaoberwaldu