00:00
26:02
Czy każdy schemat podatkowy, w którym chodzi o osiągnięcie korzyści podatkowej podlega raportowaniu? Czy dla powstania obowiązku raportowania zawsze konieczne jest wystąpienie jakiejkolwiek korzyści podatkowej? Czy faktycznie każda ulga i zwolnienie podatkowe jest schematem podatkowym? Czy zgłoszenie schematu zawsze będzie oznaczać, że administracja podatkowa pozna moje plany biznesowe i wreszcie czy przekształcenie w spółkę komandytową jest schematem?

Raportowanie schematów podatkowych (czyli mityczne MDR) to istniejący już prawie dwa lata obowiązek, nałożony na bardzo szeroką grupę osób. Dotyczy zarówno samych podatników (i to nie tylko przedsiębiorców!), jak i ich doradców (podatkowych, prawnych), a także inne podmioty - jak np. notariuszy i biegłych rewidentów. Schematy podatkowe to jeden z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego - przepisy są bardzo rozbudowane, niejasne, czasem sprzeczne wewnętrznie. Wprawdzie Ministerstwo Finansów wydało tzw. objaśnienia podatkowe do tej regulacji, ale w dużej części dokument ten wprowadza kolejne wątpliwości.

Z mojej praktyki jak i z licznych rozmów, szkoleń, konsultacji dotyczących właśnie schematów podatkowych, wyciągnąłem kilka najczęściej spotykanych mitów dotyczących tego zagadnienia i dziś chcę je przedstawić.

Przy okazji mam dla Ciebie propozycję. Wspólnie z Jakubem Wirskim, który gościł już w ósmym odcinku podcastu napisaliśmy w tym roku książkę o schematach podatkowych (pod tytułem „Raportowanie schematów podatkowych w praktyce notarialnej”) - mimo tytułu książka powinna zainteresować nie tylko notariuszy.


Czy każdy schemat podatkowy, w którym chodzi o osiągnięcie korzyści podatkowej podlega raportowaniu? Czy dla powstania obowiązku raportowania zawsze konieczne jest wystąpienie jakiejkolwiek korzyści podatkowej? Czy faktycznie każda ulga i zwolnienie podatkowe jest schematem podatkowym? Czy zgłoszenie schematu zawsze będzie oznaczać, że administracja podatkowa pozna moje plany biznesowe i wreszcie czy przekształcenie w spółkę komandytową jest schematem? Raportowanie schematów podatkowych (czyli mityczne MDR) to istniejący już prawie dwa lata obowiązek, nałożony na bardzo szeroką grupę osób. Dotyczy zarówno samych podatników (i to nie tylko przedsiębiorców!), jak i ich doradców (podatkowych, prawnych), a także inne podmioty - jak np. notariuszy i biegłych rewidentów. Schematy podatkowe to jeden z najtrudniejszych obszarów prawa podatkowego - przepisy są bardzo rozbudowane, niejasne, czasem sprzeczne wewnętrznie. Wprawdzie Ministerstwo Finansów wydało tzw. objaśnienia podatkowe do tej regulacji, ale w dużej części dokument ten wprowadza kolejne wątpliwości. Z mojej praktyki jak i z licznych rozmów, szkoleń, konsultacji dotyczących właśnie schematów podatkowych, wyciągnąłem kilka najczęściej spotykanych mitów dotyczących tego zagadnienia i dziś chcę je przedstawić. Przy okazji mam dla Ciebie propozycję. Wspólnie z Jakubem Wirskim, który gościł już w ósmym odcinku podcastu napisaliśmy w tym roku książkę o schematach podatkowych (pod tytułem „Raportowanie schematów podatkowych w praktyce notarialnej”) - mimo tytułu książka powinna zainteresować nie tylko notariuszy. read more read less

3 years ago #biznes, #mdr, #podatki, #schematy