Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Spotkania z Przyrodą

  • Odcinek 035 - podróżnik Krzysztof Suchowierski i jego prawdziwa Natura

    25 JUN 2021 · Ponieważ ostatnio były dwa odcinki o ptakach (o sowach) i odcinek o fotografowaniu dronem, to teraz robimy odskocznię. Zostawiamy ptaki i fotografowanie, by w mini cyklu "Moja prawdziwa Natura", dotknąć Przyrody w bardzo surowej wersji. Moim gościem jest Krzysztof Suchowierski, który opowiada o doświadczaniu Zimowego Świata Syberii. To opowieść o byciu w trudnych warunkach w Naturze, byciu sam na sam ze sobą, ale także opowieść o relacjach z ludźmi, których ta trudna Natura ukształtowała. Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: - co dzieje się w głowie samotnego wędrowca w ekstremalnie trudnych warunkach, - jak wygląda duchowa strona takiej podróży, - jakie cechy mają ludzie ukształtowani przez surowa przyrodę, - czym różni się Syberia od Kanady czy Skandynawii, - jak to jest oddychać powietrzem o temperaturze -50 stopni. W rekomendacjach wspominam o książce Krzyśka, a aktualnościach wspominam nasz majowy wypad na Mierzeje Wiślaną. Zapraszam Was do wysłuchania 35 odcinka podcastu.
    1h 18m 50s
  • Spotkania z Przyrodą Ekstra #1 - Wizje Natury ZPFP - Etyczne fotografowanie dronem

    12 JUN 2021 · W tym dodatkowym odcinku mamy zapis panelu dyskusyjnego, który prowadziłem wspólnie z Jurkiem Grzesiakiem w ramach festiwalu WIZJE NATURY Związku Polskich Fotografów Przyrody.  Dyskusja dotyczyła problematyki wykorzystania dronów w fotografii  przyrodniczej. Gośćmi byli Adam Zbyryt i Piotr Dombrowski. Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: - jakie przepisy obowiązują pilotów dronów, - jakie zasady etyczne obowiązują pilotów dronów, - czy wolno latać w parkach narodowych i rezerwatach, - czy drony nadają się do fotografowania ptaków i ssaków, - jak na drony reagują zwierzęta, - jak dobrze wykorzystywać nowoczesną technologię. Zapraszam Was do wysłuchania tego odcinka podcastu.
    1h 14m 46s
  • Odcinek 034 - Jacek Karczewski i Tajemniczy Świat Sów - cz.2/2

    26 MAY 2021 · DRUGA CZĘŚĆ ROZMOWY Z JACKIEM KARCZEWSKIM. W 34 odcinku podkastu Jacek Karczewski wprowadza nas do Świata Sów. Rozmawiamy o przyrodzie i ptakach, ale również o naszych przeżyciach i emocjach. W kontynuacji naszej rozmowy usłyszycie m.in: - jak szukać sów, na jakie ślady zwracać uwagę, - gdzie ich szukać i dlaczego warto zaglądać na cmentarze, - podstawowe informacje o poszczególnych gatunkach, - jak daleko niesie się pohukiwanie puchacza, - dlaczego sóweczka jest wilkiem w ptaszkowej skórze, - o nieocenionej wartości starych drzew, - o budkach lęgowych dla sów, - a także o tym, co obecnie "wysiaduje" Jacek Karczewski ;-). W AKTUALNOŚCIACH wspominam o dynamicznym wiosennym niebie, a w REKOMENDACJACH polecam album Artura Tabora. Zapraszam Was do wysłuchania 34 odcinka podcastu. Pierwsza cześć rozmowy w odcinku 33.
    1h 27m 11s
  • Odcinek 033 - Jacek Karczewski i Tajemniczy Świat Sów - cz.1/2

    14 MAY 2021 · PIERWSZA CZĘŚĆ ROZMOWY Z JACKIEM KARCZEWSKIM. W 33 odcinku podkastu Jacek Karczewski wprowadza nas do Świata Sów. Rozmawiamy o przyrodzie i ptakach, ale również o historii, wierzeniach i miejscu sów w kulturze. Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: - na czym polega fenomen nocy i nocnych stworzeń, - dlaczego sowy i ich świat owiane są tajemnicą, - o miejscu sów w historii i kulturze, - o gatunkach sów w naszym sąsiedztwie, - o tym kiedy, gdzie i jak szukać sów, - o największym zimowisku uszatek w Europie, a także o tym, dlaczego w nocy nie warto używać latarki. W AKTUALNOŚCIACH relacjonuję nasz RAJD PTASIARZY, a w REKOMENDACJACH polecam książki Jacka Karczewskiego i Marcina Kostrzyńskiego. Zapraszam Was do wysłuchania 33 odcinka podkastu. Na druga część zapraszam do odcinka 34.
    1h 25m 30s
  • Odcinek 032 - Łukasz Supergan i jego prawdziwa Natura

    30 APR 2021 · W 32 odcinku zaczynamy nowy mini cykl rozmów z ciekawymi ludźmi, dla których bardzo ważna w życiu jest Przyroda. Nie zabraknie tematów fotograficznych, jednak w przypadku tych gości fotografia nie zawsze jest ich podstawową działalnością. Zaczynamy bardzo mocnym akcentem – rozmową z Łukaszem Superganem – człowiekiem instytucją :-) Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: czym jest Natura dla podróżnika, wędrowca i człowieka gór, czy samotne wędrowanie ma w sobie coś z medytacji i jak działa na ciało i umysł, co decyduje o wyborze sprzętu fotograficznego do zabrania na wędrówkę, ale także – co aktualnie słychać w Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej. W rekomendacjach wspominam o książkach Łukasza, ale także o wydanej niedawno pozycji Marcusa Torgeby – „Pod gołym niebem”. Zapraszam Was do wysłuchania 32 odcinka podcastu.
    1h 49m 18s
  • Odcinek 031 - rok z podcastem, Adriana Bogdanowska o fotografowaniu płazów i Adam Zbyryt o książce "Krajobraz Strachu"

    16 APR 2021 · Rok z podcastem za nami :) W 31 odcinku krótko podsumowuję ten czas i mówię o tym, dlaczego uważam, że wspólnie z Wami robimy dobrą robotę. O wiosennym fotografowaniu płazów rozmawiam z Adrianą Bogdanowską (warsztat fotografki), a o książce "Krajobraz Strachu" opowiada jej autor - Adam Zbyryt. Zapraszam! Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: - od czego może zależeć sukces w fotografowaniu płazów, - kiedy, gdzie i jak ich szukać, - jaki sprzęt i jakie techniki fotografowania mogą być skuteczne, - na co zwrócić uwagę, aby fotografowanie było dla nich bezpieczne, a także: - o czym i dla kogo jest książka "Krajobraz Strachu", - dlaczego nie trzeba się jej bać, - jak poznanie i zbadanie działania stresu i strachu u zwierząt może przekładać się na ich ochronę, - o książce "Ptaki Puszczy Białowieskiej". Zapraszam Was do wysłuchania 31 odcinka.
    1h 30m 40s
  • Odcinek 030 - ornitolog Romuald Mikusek - jak być przyzwoitym przyrodnikiem i dlaczego nie wabić ptaków

    2 APR 2021 · W 30 odcinku podcastu, wraz z moim gościem - przyrodnikiem i ornitologiem - dr. Romualdem Mikuskiem, rozmawiam o tym, jak dzisiaj być przyzwoitym przyrodnikiem. Między innymi dotykamy tematu wabienia ptaków dźwiękami - na potrzeby fotografii. Oczywiście nie brakuje też aktualności ze Świata Przyrody i gorącego czasu jakim jest początek wiosny. Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: - jak być przyzwoitym przyrodnikiem - fotografem, obserwatorem, badaczem, - czym różni się stymulacja głosowa od wabienia głosami, - dlaczego wabienie ptaków dźwiękami jest dla nich tak bardzo niebezpieczne, - jak wygląda wabienie z głośnika z perspektywy sóweczek, - o emocjonalnym i naukowym podejściu do zjawiska śmierci w Naturze. W „REKOMENDACJACH” polecam: tekst Romualda Mikuska poświęcony etycznemu podejściu do fotografii przyrodniczej, naukę ptasich głosów przy wykorzystaniu plików dźwiękowych, poradnikowy tekst Michała Ludwiczaka dotyczący fotografowania wiosennych kwiatów. Zapraszam Was do wysłuchania 30 odcinka podcastu.
    1h 34m 39s
  • Odcinek 029 - botanik Jarosław Sieradzki - "Drzewa Mocarze Czasu"

    19 MAR 2021 · W 29 odcinku podcastu moim gościem jest botanik i dendrolog - dr Jarosław Sieradzki. Rozmawiamy o DRZEWACH. To emocjonalne rozmowa, w której doceniamy rolę, jaka pełnią drzewa i lasy w naszym otoczeniu. Wchodzimy w Świat Roślin ... Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: - dlaczego tak łatwo przeoczyć drzewa, - czy obserwowanie drzew to dobre zajęcie na hobby, - od czego zacząć naukę rozpoznawania drzew, - o podstawowym rozróżnianiu lasów, jako różnych zbiorowisk roślinnych, - czym są bory, grądy, olsy, lęgi, dąbrowy i inne, - stare drzewostany, parki, aleje przy drogach? - o dziedzictwie, jakim są stare sędziwe drzewa, - jaka jest rola drzew wokół nas, - o pierwotnej więzi z lasem, - a także lasach i drzewach w edukacji ekologicznej, W „REKOMENDACJACH” polecam cztery książki o drzewach, a w dziale „KROK W TYŁ” raz jeszcze nawiązuję do wilków, a także do bezmyślnego płoszenia ptaków. Zapraszam Was do wysłuchania 29 odcinka podcastu.
    1h 41m 47s
  • Odcinek 028 - Warsztat Fotografa - Michał Ludwiczak - lustrzanka czy bezlusterkowiec, raw czy jpeg?

    5 MAR 2021 · W 28 odcinku podcastu usłyszycie dużo aktualności z terenu, bo rusza właśnie wiosna i dużo się dzieje. Głównym tematem odcinka są rozważania na temat wyboru aparatu (systemu fotograficznego). Czy na topie wciąż są lustrzanki, czy może ich miejsce zajmują bezlusterkowce? Drugą rozważana kwestia jest wybór zapisu plików zdjęciowych – raw czy jpg? O technikaliach rozmawiam z moim gościem – fotografem Michałem Ludwiczakiem. Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: – jakie cechy aparatów są ważne dla foto-przyrodników i na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę, – czy bezlusterkowce wciąż są technologiczną nowością, której jeszcze nie warto zaufać, – jak wygląda rynek obiektywów dedykowanych do systemów „bez lustra”, – jaka przyszłość czeka lustrzanki, – o technologicznym wyścigu wielkich producentów i marketingowym szaleństwie coraz nowszych modeli. W „REKOMENDACJACH” polecam "MAGAZYN PRZYRODNICZY SALAMANDRA". Możecie też usłyszeć redaktor naczelną Magazynu – Adrianę Bogdanowską, która zaprasza Was do czytania nowego numeru. W dziale „KROK W TYŁ” opowiadam krótko o „pospolitym ruszeniu” z aparatami na wilka, a także wspominam swoją refleksję związaną z przejazdem przez przekop na Mierzei Wiślanej. Zapraszam Was do wysłuchania 28 odcinka podcastu.
    1h 29m 48s
  • Odcinek 027 - Stanisław Łubieński i Przyroda w mieście

    19 FEB 2021 · W odcinku 27 naszym przewodnikiem po świecie miejskiej przyrody jest Stanisław Łubieński. Z tego odcinka i naszej rozmowy dowiecie się m.in.: – co miejska przyroda może zaoferować obserwatorom i fotografom przyrody, – czego uczy i jak nas zmienia czas epidemii, – czy rozumiemy już, dlaczego kluczowa jest ochrona natury w miastach, – jakie miejsca w miastach warto odwiedzać w poszukiwaniu roślin i zwierząt, – ile gatunków ptaków można zobaczyć w miastach, – ile życia wnosi do miasta woda, – jak posjonujące mogą być spacery z lornetką. W „REKOMENDACJACH” polecam książki Staszka, książki Ilony Wiśniewskiej i pozycję Kaspra Jakubowskiego. W dziale „KROK W TYŁ” wspominam pewne bardzo ważne przyrodnicze zdjęcie wykonane w sercu miasta, a w KĄCIKU TECHNICZNYM mówię o rejestrowaniu (zapisywaniu) swoich przyrodniczych obserwacji. Zapraszam Was do wysłuchania 27 odcinka podcastu.
    1h 48m 55s

W podcaście „Spotkania z Przyrodą” poruszam tematy ważne dla miłośników przyrody – obserwatorów, fotografów i pasjonatów innych terenowych aktywności związanych z Naturą. Rozmawiam z gośćmi – czasem zawodowcami, czasem amatorami,...

show more
W podcaście „Spotkania z Przyrodą” poruszam tematy ważne dla miłośników przyrody – obserwatorów, fotografów i pasjonatów innych terenowych aktywności związanych z Naturą. Rozmawiam z gośćmi – czasem zawodowcami, czasem amatorami, ale zawsze z zamiłowania przyrodnikami – specjalistami z różnych dziedzin. Jeśli chcesz odpowiedzialnie obcować z Naturą, lepiej ją rozumiejąc, jeśli chcesz być skuteczniejszym obserwatorem i robić lepsze zdjęcia – to ten podcast jest dla Ciebie. Jeśli dodatkowo poprzez swoje działania chcesz także reprezentować i chronić Przyrodę – to tym bardziej ten podcast jest właśnie dla ciebie – zapraszam!
Michał Stanecki - Naturalnie.
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search