Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Etyka i życie społeczne. Wykłady dr Karoliny Rozmarynowskiej (UKSW)

  • 1. Etyka i życie społeczne - wprowadzenie

    9 JUL 2021 · Odcinek 1. ma charakter wprowadzający. Wyjaśniam w nim, na czym polega specyfika etycznego namysłu nad życiem społecznym, co jest jego przedmiotem, do jakich racji się odwołuje, w jaki sposób formułuje i wyjaśnia tezy i na jakich założeniach je opiera.
    7m 13s
  • 2. Człowiek jako istota społeczna

    9 JUL 2021 · Odcinek 2. poświęcony jest zagadnieniu społecznej natury człowieka i stanowi próbę odpowiedzi na pytanie: Czy człowiek z natury jest życzliwy wobec innych, czy też przeciwnie – wrogo do nich nastawiony? Czy człowiek dąży do budowania więzi z innymi, współpracy w przestrzeni społecznej czy też w relacjach międzyludzkich dominuje rywalizacja i walka?
    15m 28s
  • 3. Istota i cel społeczności

    16 JUL 2021 · Odcinek 3. stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o istotę i cel społeczności. Czy istnieje etyczna powinność budowania i rozwijania społeczności? Czy człowieka obowiązuje moralny nakaz życia społecznego, czyli życia z innymi i dla innych?
    13m 58s
  • 4. Etyczne zasady życia społecznego

    23 JUL 2021 · Odcinek 4. dotyczy zasad życia społecznego. Według jakich etycznych dyrektyw należy budować społeczność, aby właściwie funkcjonowała i aby jej członkowie mogli najlepiej i najłatwiej osiągać swoje cele?
    14m 17s
  • 5. Sprawiedliwość w życiu społecznym

    30 JUL 2021 · Tematem odcinka 5. jest sprawiedliwość. W jaki sposób należy realizować sprawiedliwość w przestrzeni społecznej? Według jakiego kryterium należy rozdzielać dobra, przywileje i obowiązki między członków społeczności? Na jakiej podstawie powinno się rozsądzać, co się komu słusznie należy?
    11m 41s
  • 16m 9s
  • 7. Komunitariańska krytyka liberalizmu

    13 AUG 2021 · Odcinek 7. poświęcony jest komunitariańskiej krytyce liberalizmu. Prezentuję najważniejsze zarzuty, jakie komunitaryści formułują przeciwko liberalnej wizji indywidualności i wolności, a także przedstawiam ich koncepcję społeczności: wspólnoty, którą współtworzą jej członkowie i za którą są współodpowiedzialni.
    21m 44s
  • 8. Istota i cele państwa

    20 AUG 2021 · Odcinek 8. dotyczy istoty, celów, struktury oraz funkcji, jakie spełnia państwo. Jakie jest moralne uzasadnienie istnienia i rozwoju społeczności państwowej? Jakie obowiązki wobec państwa mają jego obywatele?
    17m 14s
  • 9. Nieposłuszeństwo obywatelskie

    27 AUG 2021 · Odcinek 9. poświęcony jest problematyce nieposłuszeństwa obywatelskiego. Czy obywatele mają prawo stawić opór względem władzy państwowej? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nieposłuszeństwo wobec prawa mogło być moralnie uzasadnione?
    19m 23s
  • 10. Etyczne aspekty społeczeństwa obywatelskiego

    3 SEP 2021 · Odcinek 10. poświęcony jest etycznym aspektom społeczeństwa obywatelskiego, rozumianego jako ideał porządku społecznego. Na czym polega normatywny wymiar obywatelstwa?
    21m 18s

Cykl audycji „Etyka i życie społeczne” dotyczy etycznych aspektów życia społecznego. Składa się on z 15 odcinków, z których każdy dotyczy innego zagadnienia. Przedmiotem moich refleksji jest m.in. sprawiedliwość, społeczeństwo...

show more
Cykl audycji „Etyka i życie społeczne” dotyczy etycznych aspektów życia społecznego. Składa się on z 15 odcinków, z których każdy dotyczy innego zagadnienia. Przedmiotem moich refleksji jest m.in. sprawiedliwość, społeczeństwo obywatelskie, wielokulturowość, prawa człowieka czy nieposłuszeństwo obywatelskie. Za każdym razem moja uwaga koncentruje się na etycznych aspektach tych zagadnień i problemów z nimi związanych. Etyczne refleksje dotyczące życia społecznego obejmują takie pytania, jak: Czy człowiek jest istotą społeczną i w konsekwencji społeczność stanowi optymalną przestrzeń dla jego wszechstronnego rozwoju, czy raczej jest istotą wrogo nastawioną do innych, a powinność tworzenia społeczności, w tym państwa wynika z faktu, że jedynie władza może zapobiec chaosowi i walce wszystkich ze wszystkimi? Czy obywatel ma moralny obowiązek posłuszeństwa wobec władzy państwowej czy też niekiedy może okazać nieposłuszeństwo? Jak z etycznego punktu widzenia należy zarządzać społeczeństwem wielokulturowym? Czy należy szanować wszystkie kultury wraz z ich tradycjami i praktykami, czy też istnieją jakieś moralne granice tolerancji kulturowej? Czy mamy moralne zobowiązania wobec innych państw, obcych społeczności, obywateli innych narodów? A jeśli tak, to czego one dotyczą i na jakich założeniach się opierają? Czy działania wojenne mogą być moralnie usprawiedliwione, czy też wojna zawsze i wszędzie będzie czymś moralnie niedozwolonym? Czy istnieją prawa, które przysługują każdemu człowiekowi, niezależnie od jego narodowości, rasy, płci czy też uprawnienia, jakie posiada człowiek zawsze wiążą się z historycznie i społecznie uwarunkowanym prawem stanowionym?
show less
Information
Author Podcasty Filozoficzne IF UKSW
Categories Philosophy
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search