<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss xmlns:itunes="http://www.itunes.com/dtds/podcast-1.0.dtd" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom" xmlns:podcast="https://podcastindex.org/namespace/1.0" xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/" version="2.0"><channel><title>OK26: En lang historie kort</title><link>https://www.spreaker.com/podcast/ok26-en-lang-historie-kort--6717748</link><description><![CDATA[Overenskomstforhandlingerne på det offentlige område i 2026 kan være en svær størrelse at forstå og holde sig opdateret på.<br />Mange artikler, du kan læse, er lidt lange og svære at komme igennem - men fortvivl ej. <br />For i "OK26: En lang historie kort", lover vi dig, at den lange smøre gøres kort og præcis. <br /><br />Hvad er vigtigt for dig lige nu?<br />Det er det, du bliver opdateret på i denne podcast, hvor formand for FOA, Mona Striib, giver dig en status på forhandlingerne. <br /><br />Vært Ulla Gunge stiller spørgsmålene og holder Mona Striib oppe på at fortælle kort og enkelt og uden at bruge alt for mange af de termer, man kun forstår, hvis man har læst 104 overenskomster. <br />Det her er altså en podcast for alle. <br /><br />Vi udkommer løbende igennem hele OK26. Fra kravsindsamling til urafstemning. Og kun, når der er noget vigtigt at fortælle.<br /><br />Snup en kop kaffe - så lover vi dig, at du er blevet klogere, inden du har drukket den færdig.]]></description><atom:link href="https://www.spreaker.com/show/6717748/episodes/feed" rel="self" type="application/rss+xml"/><language>da</language><category>Politics</category><copyright>FOA</copyright><image><url>https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg</url><title>OK26: En lang historie kort</title><link>https://www.spreaker.com/podcast/ok26-en-lang-historie-kort--6717748</link></image><lastBuildDate>Thu, 23 Apr 2026 08:23:11 +0000</lastBuildDate><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:owner><itunes:name>FOA</itunes:name><itunes:email>rivj@foa.dk</itunes:email></itunes:owner><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:subtitle>Overenskomstforhandlingerne på det offentlige område i 2026 kan være en svær størrelse at forstå og holde sig opdateret på.
Mange artikler, du kan læse, er lidt lange og svære at komme igennem - men fortvivl ej. 
For i "OK26: En lang historie kort",...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Overenskomstforhandlingerne på det offentlige område i 2026 kan være en svær størrelse at forstå og holde sig opdateret på.<br />Mange artikler, du kan læse, er lidt lange og svære at komme igennem - men fortvivl ej. <br />For i "OK26: En lang historie kort", lover vi dig, at den lange smøre gøres kort og præcis. <br /><br />Hvad er vigtigt for dig lige nu?<br />Det er det, du bliver opdateret på i denne podcast, hvor formand for FOA, Mona Striib, giver dig en status på forhandlingerne. <br /><br />Vært Ulla Gunge stiller spørgsmålene og holder Mona Striib oppe på at fortælle kort og enkelt og uden at bruge alt for mange af de termer, man kun forstår, hvis man har læst 104 overenskomster. <br />Det her er altså en podcast for alle. <br /><br />Vi udkommer løbende igennem hele OK26. Fra kravsindsamling til urafstemning. Og kun, når der er noget vigtigt at fortælle.<br /><br />Snup en kop kaffe - så lover vi dig, at du er blevet klogere, inden du har drukket den færdig.]]></itunes:summary><itunes:category text="News"><itunes:category text="Politics"/></itunes:category><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:type>episodic</itunes:type><item><title>Medlemmerne har stemt og bestemt: Ja til OK26</title><link>https://www.spreaker.com/episode/medlemmerne-har-stemt-og-bestemt-ja-til-ok26--71554449</link><description><![CDATA[FOAs medlemmer har talt; En rekordstor andel har stemt om de nye overenskomster, og resultatet er et klart. Med 85,7 procent ja-stemmer. Hvad skal der ske herfra, og hvad stiller man op med nej-stemmerne?<br /><br />I denne sidste episode af OK26-podcasten, runder vi dette års overenskomstforhandlinger af med et “hvad så nu” til Mona Striib og så tager vi et lille tidligt kig på OK29.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/71554449</guid><pubDate>Thu, 23 Apr 2026 08:22:41 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/71554449/epi11.mp3" length="15355446" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>FOAs medlemmer har talt; En rekordstor andel har stemt om de nye overenskomster, og resultatet er et klart. Med 85,7 procent ja-stemmer. Hvad skal der ske herfra, og hvad stiller man op med nej-stemmerne?

I denne sidste episode af OK26-podcasten,...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[FOAs medlemmer har talt; En rekordstor andel har stemt om de nye overenskomster, og resultatet er et klart. Med 85,7 procent ja-stemmer. Hvad skal der ske herfra, og hvad stiller man op med nej-stemmerne?<br /><br />I denne sidste episode af OK26-podcasten, runder vi dette års overenskomstforhandlinger af med et “hvad så nu” til Mona Striib og så tager vi et lille tidligt kig på OK29.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>960</itunes:duration><itunes:keywords>foa,ok26,overenskomst,overenskomstforhandlinger</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>11</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Urafstemningen er i gang: Få svar på nogle af de mest stillede spørgsmål</title><link>https://www.spreaker.com/episode/urafstemningen-er-i-gang-fa-svar-pa-nogle-af-de-mest-stillede-sporgsmal--71313863</link><description><![CDATA[Overenskomstresultater er en kompliceret størrelse, og mange af detaljerne er kringlede at forstå. <br />Derfor har vi i denne episode bedt Mona Striib om hjælp til at opklare nogle af de hyppigt stillede spørgsmål om alt lige fra fritvalgsordning til lokalløn. Så hvis du har brug for at få nogle af detaljerne én gang til - så er du kommet til rette sted. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/71313863</guid><pubDate>Tue, 14 Apr 2026 12:09:00 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/71313863/epi10_final.mp3" length="20320801" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>Overenskomstresultater er en kompliceret størrelse, og mange af detaljerne er kringlede at forstå. 
Derfor har vi i denne episode bedt Mona Striib om hjælp til at opklare nogle af de hyppigt stillede spørgsmål om alt lige fra fritvalgsordning til...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Overenskomstresultater er en kompliceret størrelse, og mange af detaljerne er kringlede at forstå. <br />Derfor har vi i denne episode bedt Mona Striib om hjælp til at opklare nogle af de hyppigt stillede spørgsmål om alt lige fra fritvalgsordning til lokalløn. Så hvis du har brug for at få nogle af detaljerne én gang til - så er du kommet til rette sted. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>1270</itunes:duration><itunes:keywords>foa,monastriib,ok26,overenskomst,overenskomstforhandling</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>10</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Ansat i regionen? Nu er der ny overenskomstaftale for din faggruppe</title><link>https://www.spreaker.com/episode/ansat-i-regionen-nu-er-der-ny-overenskomstaftale-for-din-faggruppe--70823591</link><description><![CDATA[Endnu nogle forhandlinger er afsluttet ved OK26 - denne gang er det medarbejderne i regionerne, der har fået nye aftaler for de enkelte faggrupper.<br /><br />I denne episode udlægger Mona Striib nogle af de større resultater, og så runder vi også, hvordan FOAs medlemmer kan blive endnu klogere på deres nye overenskomster, og hvornår de vigtige stemmer skal afgives. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/70823591</guid><pubDate>Mon, 23 Mar 2026 07:27:39 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/70823591/epi9_final.mp3" length="13548191" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>Endnu nogle forhandlinger er afsluttet ved OK26 - denne gang er det medarbejderne i regionerne, der har fået nye aftaler for de enkelte faggrupper.

I denne episode udlægger Mona Striib nogle af de større resultater, og så runder vi også, hvordan FOAs...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Endnu nogle forhandlinger er afsluttet ved OK26 - denne gang er det medarbejderne i regionerne, der har fået nye aftaler for de enkelte faggrupper.<br /><br />I denne episode udlægger Mona Striib nogle af de større resultater, og så runder vi også, hvordan FOAs medlemmer kan blive endnu klogere på deres nye overenskomster, og hvornår de vigtige stemmer skal afgives. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>847</itunes:duration><itunes:keywords>foa,ok26,overenskomst</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>9</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Kommunalt ansat? Forhandlingerne for din faggruppe er i mål</title><link>https://www.spreaker.com/episode/kommunalt-ansat-forhandlingerne-for-din-faggruppe-er-i-mal--70591883</link><description><![CDATA[I rækken af nye overenskomster, er der nu også aftaler på plads for dig, der arbejder i kommunen på et af FOAs områder. <br /><br />FOAs forhandlere er nemlig færdige med de særlige forhandlinger for de enkelte faggrupper. <br />I denne episode udlægger Mona Striib i store træk de aftaler, der dækker faggrupper lige fra dagplejere til social- og sundhedshjælpere. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/70591883</guid><pubDate>Thu, 12 Mar 2026 14:46:38 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/70591883/epi8_final.mp3" length="12210721" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>I rækken af nye overenskomster, er der nu også aftaler på plads for dig, der arbejder i kommunen på et af FOAs områder. 

FOAs forhandlere er nemlig færdige med de særlige forhandlinger for de enkelte faggrupper. 
I denne episode udlægger Mona Striib...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[I rækken af nye overenskomster, er der nu også aftaler på plads for dig, der arbejder i kommunen på et af FOAs områder. <br /><br />FOAs forhandlere er nemlig færdige med de særlige forhandlinger for de enkelte faggrupper. <br />I denne episode udlægger Mona Striib i store træk de aftaler, der dækker faggrupper lige fra dagplejere til social- og sundhedshjælpere. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>764</itunes:duration><itunes:keywords>foa,ok26,overenskomst,overenskomstforhandlinger</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>8</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Forlig på plads i regionerne: Det her indeholder aftalen</title><link>https://www.spreaker.com/episode/forlig-pa-plads-i-regionerne-det-her-indeholder-aftalen--70394186</link><description><![CDATA[En ny overenskomst for regionerne er på plads. Direkte fra forhandlingslokalerne kom Mona Striib forbi studiet til en snak om den aftale, som blandt andet indeholder reallønsfremgang, en ny fritvalgsordning og en række forbedrede vilkår for børnefamilierne. Og så løftede hun sløret for, hvad hun vil gå efter, når hun som det næste tager hul på FOAs egne forhandlinger. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/70394186</guid><pubDate>Mon, 02 Mar 2026 19:05:55 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/70394186/epi7.mp3" length="13493020" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>En ny overenskomst for regionerne er på plads. Direkte fra forhandlingslokalerne kom Mona Striib forbi studiet til en snak om den aftale, som blandt andet indeholder reallønsfremgang, en ny fritvalgsordning og en række forbedrede vilkår for...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[En ny overenskomst for regionerne er på plads. Direkte fra forhandlingslokalerne kom Mona Striib forbi studiet til en snak om den aftale, som blandt andet indeholder reallønsfremgang, en ny fritvalgsordning og en række forbedrede vilkår for børnefamilierne. Og så løftede hun sløret for, hvad hun vil gå efter, når hun som det næste tager hul på FOAs egne forhandlinger. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>844</itunes:duration><itunes:keywords>foa,monastriib,ok26,overenskomst</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>7</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Ny aftale for kommunalt ansatte: Det her indeholder din nye overenskomst</title><link>https://www.spreaker.com/episode/ny-aftale-for-kommunalt-ansatte-det-her-indeholder-din-nye-overenskomst--70277674</link><description><![CDATA[Aftalen om nye overenskomster på det kommunale område er i hus, og blækket var knapt tørt, før vi fangede Mona Striib til en uddybning af den aftale, hun nu har lavet på vegne af næsten 500.000 offentligt ansatte, og som senere bliver sendt til urafstemning.<br /><br />Vi dykker ned i den helt nye fritvalgsmodel, pension til elever, en ny fritvalgsdag, bedre vilkår for børnefamilierne samt lønstigninger. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/70277674</guid><pubDate>Wed, 25 Feb 2026 21:04:06 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/70277674/ep6i.mp3" length="14812099" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>Aftalen om nye overenskomster på det kommunale område er i hus, og blækket var knapt tørt, før vi fangede Mona Striib til en uddybning af den aftale, hun nu har lavet på vegne af næsten 500.000 offentligt ansatte, og som senere bliver sendt til...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Aftalen om nye overenskomster på det kommunale område er i hus, og blækket var knapt tørt, før vi fangede Mona Striib til en uddybning af den aftale, hun nu har lavet på vegne af næsten 500.000 offentligt ansatte, og som senere bliver sendt til urafstemning.<br /><br />Vi dykker ned i den helt nye fritvalgsmodel, pension til elever, en ny fritvalgsdag, bedre vilkår for børnefamilierne samt lønstigninger. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>926</itunes:duration><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>6</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Forlig på statens område: Hvad betyder det for FOAs medlemmer?</title><link>https://www.spreaker.com/episode/forlig-pa-statens-omrade-hvad-betyder-det-for-foas-medlemmer--69974517</link><description><![CDATA[Onsdag indgik parterne på statens overenskomstområder forlig. En økonomisk ramme er blevet sat, og der er kommet en række nye elementer i overenskomsterne. Men hvad betyder det for de forhandlinger, som Mona Striib nu skal gøre færdig på kommunernes og regionernes områder? Kan FOAs medlemmer se frem til samme resultat? <br />Det vender vi i denne udgave af OK26: En lang historie kort<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/69974517</guid><pubDate>Wed, 11 Feb 2026 15:04:24 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/69974517/epi5_final.mp3" length="12874858" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>Onsdag indgik parterne på statens overenskomstområder forlig. En økonomisk ramme er blevet sat, og der er kommet en række nye elementer i overenskomsterne. Men hvad betyder det for de forhandlinger, som Mona Striib nu skal gøre færdig på kommunernes...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Onsdag indgik parterne på statens overenskomstområder forlig. En økonomisk ramme er blevet sat, og der er kommet en række nye elementer i overenskomsterne. Men hvad betyder det for de forhandlinger, som Mona Striib nu skal gøre færdig på kommunernes og regionernes områder? Kan FOAs medlemmer se frem til samme resultat? <br />Det vender vi i denne udgave af OK26: En lang historie kort<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>805</itunes:duration><itunes:keywords>foa,ok26,overenskomst</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>5</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Forhandlingerne er i gang: Hvad er det med Wammen og rammen?</title><link>https://www.spreaker.com/episode/forhandlingerne-er-i-gang-hvad-er-det-med-wammen-og-rammen--69435556</link><description><![CDATA[Forhandlingerne om nye overenskomster er allerede godt i gang. Vi tager en tidlig temperaturmåling på stemningen i lokalet og gør dig klogere på, hvordan det egentlig hænger sammen med den økonomiske ramme, de forskellige puljer og hvordan man er stillet, hvis vi ender i konflikt.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/69435556</guid><pubDate>Wed, 14 Jan 2026 11:58:01 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/69435556/epi4.mp3" length="9950816" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>Forhandlingerne om nye overenskomster er allerede godt i gang. Vi tager en tidlig temperaturmåling på stemningen i lokalet og gør dig klogere på, hvordan det egentlig hænger sammen med den økonomiske ramme, de forskellige puljer og hvordan man er...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Forhandlingerne om nye overenskomster er allerede godt i gang. Vi tager en tidlig temperaturmåling på stemningen i lokalet og gør dig klogere på, hvordan det egentlig hænger sammen med den økonomiske ramme, de forskellige puljer og hvordan man er stillet, hvis vi ender i konflikt.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>622</itunes:duration><itunes:keywords>foa,forhandlinger,ok26,overenskomst</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>4</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Mona har udvekslet krav med arbejdsgiverne: Her venter de største kampe</title><link>https://www.spreaker.com/episode/mona-har-udvekslet-krav-med-arbejdsgiverne-her-venter-de-storste-kampe--69114474</link><description><![CDATA[På vegne af næsten 600.000 offentligt ansatte har Mona Striib nu overleveret en række krav til arbejdsgiverne. <br /><br />Hvad er nogle af de store krav, og hvad kræver arbejdsgiverne egentlig den anden vej? <br /><br />Det kan du blive klogere på i denne tredje episode af OK26: En lang historie kort. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/69114474</guid><pubDate>Thu, 18 Dec 2025 10:03:32 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/69114474/epi3.mp3" length="11712932" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>På vegne af næsten 600.000 offentligt ansatte har Mona Striib nu overleveret en række krav til arbejdsgiverne. 

Hvad er nogle af de store krav, og hvad kræver arbejdsgiverne egentlig den anden vej? 

Det kan du blive klogere på i denne tredje episode...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[På vegne af næsten 600.000 offentligt ansatte har Mona Striib nu overleveret en række krav til arbejdsgiverne. <br /><br />Hvad er nogle af de store krav, og hvad kræver arbejdsgiverne egentlig den anden vej? <br /><br />Det kan du blive klogere på i denne tredje episode af OK26: En lang historie kort. <br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist <br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>732</itunes:duration><itunes:keywords>foa,monastriib,ok26,overenskomst</itunes:keywords><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>3</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Medlemmerne har talt: Disse krav vil FOA kæmpe for</title><link>https://www.spreaker.com/episode/medlemmerne-har-talt-disse-krav-vil-foa-kaempe-for--68411356</link><description><![CDATA[Fleksibilitet, løn og "det hele liv" skal i fokus i den nye overenskomst, hvis man lytter til FOAs medlemmer. <br />Mere end 2800 krav er det blevet til fra medlemmer rundt i hele landet - hvad er det omsat til af konkrete krav til arbejdsgiverne?<br />Det kan du blive klogere på i denne anden episode af OK26: En lang historie kort.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist<br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/68411356</guid><pubDate>Tue, 04 Nov 2025 12:04:33 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/68411356/epi2_final.mp3" length="7241604" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>Fleksibilitet, løn og "det hele liv" skal i fokus i den nye overenskomst, hvis man lytter til FOAs medlemmer. 
Mere end 2800 krav er det blevet til fra medlemmer rundt i hele landet - hvad er det omsat til af konkrete krav til arbejdsgiverne?
Det kan...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Fleksibilitet, løn og "det hele liv" skal i fokus i den nye overenskomst, hvis man lytter til FOAs medlemmer. <br />Mere end 2800 krav er det blevet til fra medlemmer rundt i hele landet - hvad er det omsat til af konkrete krav til arbejdsgiverne?<br />Det kan du blive klogere på i denne anden episode af OK26: En lang historie kort.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist<br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>453</itunes:duration><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>2</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Mona gør klar til OK26: Det er nu, du skal stille dine krav</title><link>https://www.spreaker.com/episode/mona-gor-klar-til-ok26-det-er-nu-du-skal-stille-dine-krav--67541573</link><description><![CDATA[Skal der fyldes mere i lønposen, skal vi rette fokus på trivsel, eller skal vi sætte krav om en ny fritvalgsordning?<br />Omkring 1700 tillidsvalgte har været samlet for at debattere krav til overenskomstforhandlingerne i 2026. Dem vi også omtaler som OK26.<br /><br />Hvad er der i toppen af ønskelisterne? Og hvad gør du, hvis du selv gerne vil have dit ønske med helt ind på forhandlingsbordet?<br /><br />Det tager forbundsformand Mona Striib og vært Ulla Gunge en kort snak om i denne første udgave af OK26: En lang historie kort.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist<br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/67541573</guid><pubDate>Wed, 03 Sep 2025 10:36:04 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/67541573/episode1.mp3" length="5955544" type="audio/mpeg"/><itunes:author>FOA</itunes:author><itunes:subtitle>Skal der fyldes mere i lønposen, skal vi rette fokus på trivsel, eller skal vi sætte krav om en ny fritvalgsordning?
Omkring 1700 tillidsvalgte har været samlet for at debattere krav til overenskomstforhandlingerne i 2026. Dem vi også omtaler som...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Skal der fyldes mere i lønposen, skal vi rette fokus på trivsel, eller skal vi sætte krav om en ny fritvalgsordning?<br />Omkring 1700 tillidsvalgte har været samlet for at debattere krav til overenskomstforhandlingerne i 2026. Dem vi også omtaler som OK26.<br /><br />Hvad er der i toppen af ønskelisterne? Og hvad gør du, hvis du selv gerne vil have dit ønske med helt ind på forhandlingsbordet?<br /><br />Det tager forbundsformand Mona Striib og vært Ulla Gunge en kort snak om i denne første udgave af OK26: En lang historie kort.<br /><br />Vært: Ulla Gunge, journalist<br />Redaktør og producer: Rikke Villum Jensen]]></itunes:summary><itunes:duration>373</itunes:duration><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/16f90dab394aa348c0809271899daa80.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>1</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item></channel></rss>
