<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss xmlns:itunes="http://www.itunes.com/dtds/podcast-1.0.dtd" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom" xmlns:podcast="https://podcastindex.org/namespace/1.0" xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/" version="2.0"><channel><title>Historier du husker</title><link>https://www.spreaker.com/podcast/historier-du-husker--6439120</link><description><![CDATA[Alle mennesker har noget spændende at fortælle. <br /><br />I denne podcastserie vil gæsten være i centrum, fordi vekommende har en personlig beretning, som vi synes du skal høre. Den kommer lige fra hjertet, er interessant og relevant.]]></description><atom:link href="https://www.spreaker.com/show/6439120/episodes/feed" rel="self" type="application/rss+xml"/><language>da</language><category>Documentary</category><copyright>Copyright Lars Aslan Rasmussen</copyright><image><url>https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/8eef74b3eceba49ecef5d72b9cb2b3d3.jpg</url><title>Historier du husker</title><link>https://www.spreaker.com/podcast/historier-du-husker--6439120</link></image><lastBuildDate>Mon, 08 Dec 2025 12:26:38 +0000</lastBuildDate><itunes:author>Lars Aslan Rasmussen</itunes:author><itunes:owner><itunes:name>Lars Aslan Rasmussen</itunes:name><itunes:email>feeds@spreaker.com</itunes:email></itunes:owner><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/8eef74b3eceba49ecef5d72b9cb2b3d3.jpg"/><itunes:subtitle>Alle mennesker har noget spændende at fortælle. 

I denne podcastserie vil gæsten være i centrum, fordi vekommende har en personlig beretning, som vi synes du skal høre. Den kommer lige fra hjertet, er interessant og relevant.</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Alle mennesker har noget spændende at fortælle. <br /><br />I denne podcastserie vil gæsten være i centrum, fordi vekommende har en personlig beretning, som vi synes du skal høre. Den kommer lige fra hjertet, er interessant og relevant.]]></itunes:summary><itunes:category text="Society &amp; Culture"><itunes:category text="Documentary"/></itunes:category><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:type>episodic</itunes:type><item><title>Barn af borgerkrigen i Jugoslavien</title><link>https://www.spreaker.com/episode/barn-af-borgerkrigen-i-jugoslavien--63472402</link><description><![CDATA[Hvordan var det at være barn under borgerkrigen i det tidligere Jugoslavien og skulle flygte til Danmark og skabe et nyt liv her? <br />Hvordan føles det når ens naboer bliver forvandlet til ens fjender, og må man gøre grin med noget af det der skete dengang? <br />Det taler jeg med Ajla Hadzic om, der er kendt fra DRs satireserie "Det slører stadig" ]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/63472402</guid><pubDate>Wed, 25 Dec 2024 21:36:00 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/63472402/ajladone.mp3" length="42956426" type="audio/mpeg"/><itunes:author>Lars Aslan Rasmussen</itunes:author><itunes:subtitle>Hvordan var det at være barn under borgerkrigen i det tidligere Jugoslavien og skulle flygte til Danmark og skabe et nyt liv her? 
Hvordan føles det når ens naboer bliver forvandlet til ens fjender, og må man gøre grin med noget af det der skete...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Hvordan var det at være barn under borgerkrigen i det tidligere Jugoslavien og skulle flygte til Danmark og skabe et nyt liv her? <br />Hvordan føles det når ens naboer bliver forvandlet til ens fjender, og må man gøre grin med noget af det der skete dengang? <br />Det taler jeg med Ajla Hadzic om, der er kendt fra DRs satireserie "Det slører stadig" ]]></itunes:summary><itunes:duration>1788</itunes:duration><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/8eef74b3eceba49ecef5d72b9cb2b3d3.jpg"/><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Hvordan bekæmper vi social kontrol, fysisk og psykisk vold?</title><link>https://www.spreaker.com/episode/hvordan-bekaemper-vi-social-kontrol-fysisk-og-psykisk-vold--63221753</link><description><![CDATA[Hvordan bekæmper man fysisk og psykisk vold i etniske miljøer, og er kvinder med minoritetsbaggrund generelt hårdere ramt af social kontrol end det er tilfældet for danske kvinder?<br />Spiller religion og imamer en rolle? <br />Det taler jeg om med forkvinder for "Søstre mod vold" jordanskfødte Kefa Abu Ras om i denne åbenhjertieg samtale ]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/63221753</guid><pubDate>Sun, 15 Dec 2024 14:01:48 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/63221753/kefa_helt_f_rdig.mp3" length="43073664" type="audio/mpeg"/><itunes:author>Lars Aslan Rasmussen</itunes:author><itunes:subtitle>Hvordan bekæmper man fysisk og psykisk vold i etniske miljøer, og er kvinder med minoritetsbaggrund generelt hårdere ramt af social kontrol end det er tilfældet for danske kvinder?
Spiller religion og imamer en rolle? 
Det taler jeg om med forkvinder...</itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[Hvordan bekæmper man fysisk og psykisk vold i etniske miljøer, og er kvinder med minoritetsbaggrund generelt hårdere ramt af social kontrol end det er tilfældet for danske kvinder?<br />Spiller religion og imamer en rolle? <br />Det taler jeg om med forkvinder for "Søstre mod vold" jordanskfødte Kefa Abu Ras om i denne åbenhjertieg samtale ]]></itunes:summary><itunes:duration>1793</itunes:duration><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/8eef74b3eceba49ecef5d72b9cb2b3d3.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>2</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item><item><title>Offer for Islamisk Stat</title><link>https://www.spreaker.com/episode/offer-for-islamisk-stat--63221687</link><description><![CDATA[For 10 år siden begik Islamisk Stat et folkemord på det religiøse Yezidi-mindretal i Irak. <br />Tusinder af mennesker blev myrdet eller solgt som sexslaver. Dansk-Yezidi, Sukri Murad, fortæller i denne episode om, hvad der skete dengang. ]]></description><guid isPermaLink="false">https://api.spreaker.com/episode/63221687</guid><pubDate>Sun, 08 Dec 2024 11:13:14 +0000</pubDate><enclosure url="https://api.spreaker.com/download/episode/63221687/sukri_helt_f_rdig.mp3" length="46571355" type="audio/mpeg"/><itunes:author>Lars Aslan Rasmussen</itunes:author><itunes:subtitle>For 10 år siden begik Islamisk Stat et folkemord på det religiøse Yezidi-mindretal i Irak. 
Tusinder af mennesker blev myrdet eller solgt som sexslaver. Dansk-Yezidi, Sukri Murad, fortæller i denne episode om, hvad der skete dengang. </itunes:subtitle><itunes:summary><![CDATA[For 10 år siden begik Islamisk Stat et folkemord på det religiøse Yezidi-mindretal i Irak. <br />Tusinder af mennesker blev myrdet eller solgt som sexslaver. Dansk-Yezidi, Sukri Murad, fortæller i denne episode om, hvad der skete dengang. ]]></itunes:summary><itunes:duration>1938</itunes:duration><itunes:explicit>false</itunes:explicit><itunes:image href="https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/t_rss_itunes_square_1400/images.spreaker.com/original/8eef74b3eceba49ecef5d72b9cb2b3d3.jpg"/><itunes:season>1</itunes:season><itunes:episode>1</itunes:episode><itunes:episodeType>full</itunes:episodeType></item></channel></rss>
